Karatecy z Shoguna na Mistrzostwach Europy

0
793

W dniach 13-14 października 2017 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ahlbec w Niemczech odbyły się XXXI Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin z udziałem ponad 400 zawodników z 24 krajów Europy oraz, z uwagi na otwarty charakter Mistrzostw, z Japonii, Tunezji, Libanu, Pakistanu, Azerbejdżanu Costa Rica i USA. Mistrzostwa te przejdą do historii, jako „Małe Mistrzostwa Świata”. Mistrzostwa odbywały się pod Patronatem MSiT oraz Ambasady Japonii. Sędzią głównym był Prezydent Kyokushin World Federation Shihan Antonio Pinero. Należy podkreślić, iż jak przystało na wydarzenie sportowe tej rangi poziom sportowy mistrzostw był bardzo wysoki.

Reprezentanci Polski zdobyli łącznie 42 medale ulegając w klasyfikacji generalnej tylko zawodnikom z kolebki karate – Japonii.

Mimo sporych problemów ze znalezieniem środków finansowych na wyjazd w gronie reprezentantów naszego kraju znalazło się aż pięciu zawodników z Klubu Sztuk Walki Shogun Żory. Byli to:

  • Dariusz Kudyk – trener, zawodnik w kumite masters open oraz kata seniorów,
  • Szymon Kieczka – w kumite juniorów -60kg i kata juniorów,
  • Miłosz Myszkowski – w kumite juniorów młodszych -55kg,
  • Paulina Chorągwicka – w kumite juniorek młodszych +50kg oraz kata juniorek mł.,
  • Kacper Żesławski – w kumite młodzików -50kg oraz kata młodzików.

Przypomnijmy, że Szymon Kieczka to brązowy medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Europy, reprezentant Polski w ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Świata, tegoroczny zwycięzca Pucharu Śląska oraz kilku Międzynarodowych Turniejów. Miłosz Myszkowski to brązowy medalista ubiegłorocznego Pucharu Polski Młodzików, tegoroczny medalista Pucharu Śląska, Paulina Chorągwicka to tegoroczna wicemistrzyni Śląska, złota medalistka Pucharu Śląska, zaś Kacper Żesławski to srebrny medalista Pucharu Śląska.

Tegoroczne zdobycze medalowe żorskich karateków oraz okres ciężkich przygotowań zwieńczony Zgrupowaniem Kadry Narodowej w Zakopanem tuż przed Mistrzostwami napawał trenera naszych karateków sensei Dariusza Kudyka sporym optymizmem.

Pierwszego dnia Mistrzostw rywalizowali juniorzy i młodzicy. Mimo walecznej postawy nasi zawodnicy musieli niestety uznać wyższość swoich przeciwników. Szymon uległ wicemistrzowi Europy Takahashi Kaito z Japonii, z brązową medalistką Kanemaru Yuna również z Japonii przegrała z kolei Paulina. Niekorzystnie dla naszych zawodników skończyły się również pozostałe pojedynki, Miłosz przegrał z reprezentantem Ukrainy, Kacper zaś mimo przewagi (niezaliczone punkty) z reprezentantem Bułgarii.

Drugiego dnia na matach walczyli seniorzy. Nasz jedyny reprezentant startujący w kategorii full kontakt open, sensei Dariusz był bardzo blisko wygranej w pierwszym pojedynku z reprezentantem Rosji. Po zakończonej walce dwóch sędziów wskazało zdecydowanie na żorzanina, dwóch na remis i sędzia główny zadecydował o dogrywce, po której zapadł identyczny werdykt i o zwycięstwie zadecydowała niestety na niekorzyść naszego zawodnika mniejsza waga reprezentanta Rosji.

Naszym karateką nie udało się tym razem wrócić do Żor z medali Mistrzostw Europy, tak jak to było po ME w Papendal i Berlinie, jednakże ich start dobrze ocenia ich trener. „Walki były ostre, przeciwnicy bardzo wymagający pod kątem technicznym i fizycznym, mimo to nasi zawodnicy skóry tanio nie sprzedali, nabierając sporo doświadczenia w starcie na tak prestiżowej imprezie, jaką są Mistrzostwa Europy. Są młodzi i przed nimi jeszcze sporo pracy, a sam start na Mistrzostwach Europy jest już dla nich dużym sukcesem na który stać niewielu. Zdobywanie medali jest fajne, ale w kyokushin nie o same medale chodzi, ważny jest ciągły rozwój, doskonalenie się i stawianie sobie nowych celów. W przyszłym roku ME odbywają się w maju w Bukareszcie, a w listopadzie mamy najważniejsza imprezę – Mistrzostwa Świata, więc wracamy do pracy” – komentuje sensei Dariusz Kudyk.

Zarząd KSW SHOGUN Żory dziękuję w tym miejscu anonimowym dobroczyńcom, sponsorom, rodzicom, bez których udział zawodników w ME nie byłby możliwy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ