Wielcy sportowcy w Żorach. Otwarcie Galerii Sławy Śląskiej Gimnastyki

Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Żorach

0
1407

Pod pretekstem inauguracji projektu Adriana Fojcika – dyrektora Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żorach, entuzjasty historii sportu i kolekcjonera pamiątek sportowych – doszło do niesamowitego spotkania żywych legend polskiego sportu, polskiej gimnastyki, śląskiej gimnastyki.

„Kotka, Tyś to jest?” – tak Ernest Hawełek, olimpijczyk z Rzymu’1960 i z Tokio’1964, z wielkim wzruszeniem i uśmiechem witał Natalię Kot – Wala, brązową medalistkę olimpijską z Melbourne’1956 w ćwiczeniach zespołowych z przyborami. Potem przyjechał jeszcze Mikołaj Kubica, trzykrotny medalista mistrzostw Europy i trzykrotny olimpijczyk – by po 52-óch latach powtórzyć fotkę z Elżbietą Apostolską – Kamińską – olimpijką z Tokio’64. Jako ostatni przyjechał na otwarcie Galerii Sławy Śląskiej Gimnastyki – Alfred Kucharczyk, uczestnik igrzysk w Rzymie’1960, Tokio’1964 i Meksyku’1968.

Michałkowice, Radlin, Brzeziny, Ruda Śląska, Rybnik – miejsca i kluby, które były miejscem narodzin talentów na miarę medali olimpijskich i mistrzostw Europy – to tu zaczynali kariery sportowe nasi goście, to stąd – ze Śląska – wywodzi się pierwszy polski medalista olimpijski w gimnastyce – Jerzy Jokiel, a także pierwszy polski mistrz olimpijski – Leszek Blanik.

Ludzie, którzy – niby to niedaleko mieszkając – nie widzieli się 40, czy 50 lat, mieli bardzo dużo sobie do powiedzenia, dużo zdjęć do obejrzenia… Ciekawe dyskusje między Aleksandrą Krause – wnuczką Pawła Gacy (olimpijczyk z Helsinek’1952), córką Mariana Pieczki (olimpijczyk z Montrealu’1976), a Krzysztofem – synem Ryszarda Kucjasa (olimpijczyk z Helsinek’1952), czy Bogdanem Dubielem – byłym szefem Beskidzkiej Rady Olimpijskiej są zapewne również przyczynkiem do organizowania takich spotkań w przyszłości. Sportowcy tworzący w przeszłości wielką wartość polskiego i śląskiego sportu muszą być przypominani i akcentowani, ocaleni od zapomnienia!

Stała ekspozycja zawierająca prezentację sylwetek sportowców należących do Galerii Sławy Śląskiej Gimnastyki oraz trofea zdobyte w czasie kariery zawodniczej przez Pawła Gacę, Ernesta Hawełka i Mikołaja Kubicę znajduje się w Niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Żorach.

Autor przedsięwzięcia dziękuje za pomoc w organizacji wystawy i spotkania: Panu Mateuszowi Malacy, Panu Piotrowi Chmielowi, Pani Aleksandrze Zawalskiej – Hawel, Panu Bogdanowi Dubielowi, Panom Wojciechowi i Jakubowi Gacom, sportowcom – uczestnikom spotkania za podarowanie lub wypożyczenie sportowych pamiątek.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ