Relacja z pierwszego turnieju SARI CUP

0
1397

192 karateków wzięło udział w zawodach karate kyokushin, które odbyły się w Żorach w sobotę 28 listopada 2015 roku.

Zorganizował je Klub Sztuk Walki Shogun Żory. Zawodnicy na Halę Sportową MOSiR przy ulicy Folwareckiej zjeżdżali się już od siódmej rano, by przejść weryfikację przed początkiem turnieju, który rozpoczął się o godzinie 10.00. Do czasu oficjalnego otwarcia, które nastąpiło o godzinie 13.30 rozegrano kategorię kata, czyli układów formalnych, w trakcie ich prezentacji karatecy pokazują swe umiejętności w zakresie wykonania poszczególnych technik w określonej sekwencji ruchów. Ceremonię otwarcia poprowadził sędzia główny zawodów sensei Janusz Piórkowski (4 dan), wraz z prezesem klubu KSW Shogun Żory sensei Dariuszem Kudykiem (1 dan). Po wysłuchaniu treści przysięgi dojo, która miała przypomnieć startującym karatekom o zasadach obowiązujących w karate kyokushin, zawodnicy i widzowie obejrzeli pokaz walki na siedemnastowieczne szable polskie w wykonaniu Familii Szlacheckiej Banaś z Wodzisławia Śląskiego.

Zawody w kumite, czyli walki odbywały się, podobnie jak wcześniej kata, na dwóch matach równocześnie. Zmagania zawodników oceniało w sumie 16 sędziów. Zależnie od kategorii wiekowej walczono w formule light contact lub semi contact (zawodnicy do 18 roku życia), bądź też full contact (seniorzy). Po kilku godzinach kolejnych zmagań, najpierw w kolejnych rundach eliminacyjnych, potem finałowych, w końcu można było przystąpić do ceremonii medalowej.

Warto wymienić najlepszych zawodników żorskiego „Shoguna”: Szymon Kieczka zdobył dwa złote medale zarówno w kata, jak i w kumite w kategorii młodzików 14- 15 lat (kat. wagowa poniżej 55 kg), trzeci złoty medal wywalczył Mateusz Gaś także w młodzikach lecz w kategorii wagowej powyżej 65 kg, zaś czwarte złoto zdobył Bartosz Sułowicz w kategorii kadetów 12 – 13 lat powyżej 50 kg. Srebrne medale wywalczyli: Miłosz Myszkowski w kategorii kadetów 12 – 13 lat poniżej 50 kg, Kacper Żesławski w kategorii chłopców 10-11 lat poniżej 40 kg oraz Marcin Cebula w kategorii seniorów powyżej 35 lat open master. Brązowe medale przypadły Jagodzie Sułowicz (kategoria dziewcząt do lat 9), Urszuli Skrobol (kadetki 12-13 lat, powyżej 45 kg), Magdzie Skrobol (seniorki open), Kamilowi Sulmie (seniorzy poniżej 70 kg) i Grzegorzowi Kudykowi (seniorzy poniżej 80 kg).

Gospodarze spisali się zatem nieźle, zajęli 4 miejsce drużynowo, z 4 złotymi, 3 srebrnymi i 5 brązowymi medalami. Więcej medali zdobyli jedynie karatecy z Jastrzębia Zdroju (6,6,11), Tarnowa Opolskiego (6,5,3) i Siechnic (4,3,7). W sumie do zawodów miało przystąpić 17 klubów, wszyscy z wyjątkiem klubu Karate Kyokushin Kroměříž z Republiki Czeskiej zjawili się w Żorach. Mimo nieobecności Czechów, którzy nie dotarli do Żor w wyniku wypadku samochodowego, który mieli po drodze ( na szczęście nikomu nic się nie stało), na zawodach odnotowano akcent międzynarodowy: złoto w kategorii seniorów poniżej 70 kg zdobył bowiem mieszkający w Żorach obywatel Ukrainy Artem Shportak, zaś srebro w kata w kategorii do 9 lat wywalczył Yuya Tokai, młody Japończyk występujący w barwach Siechnickiego Klubu Karate Kyokushin z Dolnego Śląska. Do Żor przyjechali także karatecy z Limanowej, Lądka Zdroju, Tarnowa Opolskiego, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Bielska – Białej, Cieszyna, Raciborza. Oczywiście zjawili się wszyscy sąsiedzi, czyli Jastrzębie Zdrój, Pawłowice, Czerwionka – Leszczyny, Rybnik i Wodzisław.

Patronat nad zawodami objęli Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła oraz Adam Zdziebło senator RP poprzedniej kadencji. Dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Żory i innych sponsorów udało się sprawić, że medaliści otrzymali także ciekawe nagrody rzeczowe, zaś każdy z pozostałych uczestników dostał po zawodach drobny upominek. W trakcie zawodów, wszystkim uczestnikom wydano posiłek regeneracyjny.

Organizacja zawodów nie byłaby możliwa bez zaangażowania wszystkich członków klubu KSW Shogun Żory, którzy zapewnili całkowitą obsługę techniczną zawodów. Warto zaznaczyć, że Sari Cup, to pierwsze od ponad 20 lat zawody karate kyokushin zorganizowane w Żorach. Na pewno jednak nie ostatnie. Kolejny turniej przewidziany jest już wiosną przyszłego roku.

M Klub Pełna Nazwa Klubu Medali Złotych Medali Srebrnych Medali Brązowych Zdobyte punkty
1 Jastrzębie Zd. Jastrzębski Klub Karate Kyokushin Kumite 6 6 11 59
2 Tarnów Opolski Akademia Sztuk Walki Tarnów Opolski – Zdzieszowice 6 5 3 48
3 Siechnice Siechnicki Klub Karate Kyokushin 4 3 7 36
4 Shogun Żory Klub Sztuk Walki Shogun Żory 4 3 5 34
5 Rybnik Klub Sportowy Kyokushin Rybnik 3 4 2 29
6 Cieszyn Cieszyńska Szkoła Karate 2 3 3 22
7 Dąbrowa Górnicza Dąbrowski Klub Karate 1 2 6 17
8 Katowice Klub TKKF Spartakus Katowice 2 1 1 14
9 Racibórz Raciborski Klub Kyokushin Karate 2 0 0 10
10 Pawłowice Klub Sportowy Pawłowice 1 0 3 8
11 Limanowa ARS Klub Kyokushinkai Limanowa 0 2 2 8
12 Czerwionka Klub Karate Kyokushin Tensho Czerwionka-Leszczyny 0 2 1 7
13 Lądek Zd. Lądecki Klub Kyokushin Karate 0 1 3 6
14 Bielsko Bielski Klub Karate Kyokushin 1 0 0 5
14 Ukraina   1 0 0 5
15 Wodzisław Wodzisławski Klub Karate Kyokushin 0 1 0 3
16 Żory Żorskie Centrum Karate Kyokushin Shogun Żory 1980 0 0 2 2
17 Czechy Karate Kyokushin Kroměříž – nie dotarli 0 0 0 0

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ