Wielki wyczyn żorzanina! Ukończył legendarny Spartathlon

0
187

Spartathlon to jeden z najtrudniejszych biegów ultramaratońskich na świecie, podczas którego zawodnicy mają  do pokonania mierzącą aż  246 kilometrów trasę z Aten do Sparty. Takim imponującym wyczynem może pochwalić się żorzanin Andrzej Wereszczak!

To jeden z najbardziej morderczych ultramaratonów na świecie, uznawany za kultowy wśród miłośników biegania na naprawdę długich dystansach. Podczas Spartathlonu zawodnicy rywalizują na wymagającej, 246-kilometrowej trasie z Aten do Sparty, by oddać hołd greckiemu posłańcowi Fidippidesowi. W 490 r. przed naszą erą przemierzył on właśnie taką trasę, by prosić mieszkańców Sparty o wsparcie w bitwie z Persami pod Maratonem. Droga miała zająć posłańcowi 36 godzin i właśnie taki czas mają do dyspozycji śmiałkowie stający na starcie Spartathlonu.

W tegorocznej 35. edycji imprezy wzięło udział 16 Polaków, a wśród nich Andrzej Wereszczak.  Żorzanin ukończył morderczy bieg w doskonałym czasie 29 godzin 29 minut i 17 sekund, co pozwoliło mu zająć wysokie, 39 miejsce w klasyfikacji generalnej! Wagę tego ogromnego sukcesu najlepiej obrazuje fakt, jak restrykcyjne warunki trzeba spełnić, by w ogólne  mieć szansę stanąć na starcie Spartathlonu. Ochotnik musi mieć na swoim koncie jeden z następujących wyników: ukończyć bieg na 100 km w czasie krótszym niż 10,5 h, ukończyć bieg na co najmniej 200 km w czasie krótszym niż 29,5 h lub wziąć udział we wcześniejszej edycji Spartathlonu i dotrzeć na punkt kontrolny „Nestani” (172 km) w czasie krótszym niż 24,5 h.

Tegoroczny Spartathlon był rekordowy, jeśli chodzi o starty Polaków. W biegu wzięło udział 16 naszych rodaków, odnosząc przy tym znaczące sukcesy. Wśród kobiet zwyciężyła Patrycja Bereznowska, która ustanowiła rekord trasy pań 24:47.07 i zajęła 6 miejsce w klasyfikacji open. Na trzecim stopniu podium stanęła  Aleksandra Niwińska. Doskonale zaprezentowali się też panowie – Sebastian Białobrzeski przekroczył metę jako 5, a Łukasz Sagan był 7.