Fantastyczny występ Żorskiej Akademii Koszykówki w młodzieżowej Eurolidze EYBL

0
313

Żorska Akademia Koszykówki U-14 doskonale zainaugurowała rozgrywki w młodzieżowej Eurolidze EYBL. W pierwszym turnieju, rozgrywanym w stolicy Łotwy – Rydze, młodzi żorzanie odnieśli komplet zwycięstw zostawiając w pokonanym polu zespoły z europejskiej czołówki!

W rozgrywkach EYBL występują czołowe europejskie drużyny w swojej kategorii wiekowej, dlatego warto podkreślić doskonałą postawę młodego zespołu ŻAK, który podczas pierwszego turnieju odniósł komplet pięciu zwycięstw.
Pierwszym rywalem Żorskiej Akademii Koszykówki był litewski zespół Kłajpeda. Spotkanie od początku miało bardzo wyrównany przebieg. Słabszy fragment gry w trzeciej kwarcie meczu sprawił, że żorzanie ostatnią część meczu rozpoczynali z 9 punktową stratą. Czwarta kwarta była jednak prawdziwym popisem gra zawodników ŻAK i ostatecznie nasz zespół pokonał Kłajpeda-Authentic Cars 39:32. Pierwsze, historyczne zwycięstwo żorskiej drużyny w europejskich rozgrywkach stało się faktem!

W drugim meczu turnieju drużyna Żorskiej Akademii Koszykówki do lat 14 rozegrała z rówieśnikami z fińskiej Namika Lahti Juniorit. Mecz od początku przebiegał pod dyktando ŻAK i ostatecznie zakończył się wynikiem 81:60 dla naszej drużyny.

Drugi dzień turnieju w Rydze Żorska Akademia Koszykówki rozpoczęła od meczu z gospodarzami imprezy, drużyną Keizars VEF Riga. Przez całe spotkanie wynik był bardzo wyrównany, jednak w ostatniej kwarcie żorzanie pokazali ogromną klasę nie dając szans rywalom i ostatecznie zwyciężając62:51.

W kolejnym spotkaniu ŻAK zmierzył się z włoską drużynę Tigullio Sport Team. Pierwsza połowa meczu przebiegała pod dyktando młodych żorzan, którzy na przerwę schodzą z 18-punktowym prowadzeniem. Druga część gry to odrodzenie włoskiej drużyny , która goniła wynik. Ostatecznie jednak koszykarze z Żor utrzymali prowadzenie wygrywając minimalnie 57:56.

W ostatnim dniu turnieju w ramach młodzieżowej Euroligi EYBL rywalem Żorskiej Akademii Koszykówki była drużyna ze szkoły legendy światowej koszykówki – Arvydasa Sabonisa. Raz jeszcze żorzanie pokazali doskonałą dyspozycję i wygrali z drużyną Sabonio Krepšinio Centras 45 : 41!

Dobre występy drużynowe przełożyły się na indywidualne wyróżnienia dla zawodników Żorskiej Akademii Koszykówki. MVP czyli najlepszymi zawodnikami turnieju zostali uznani Dawid Krzystek oraz Kacper Kłaczek. Kolejny turniej w ramach młodzieżowej Euroligi drużyna ŻAK rozegra w styczniu w Talinie.